Gdzie znajduje się najdłuższy w Polsce most pontonowy?

Najdłuższy, ciągle używany most pontonowy znajduje się w Gdańsku-Sobieszewie. W 1963 roku ustawiono tam pierwszy pontonowy most zakupiony w demobilu wojskowym, który zatonął w 1969 roku. Obecny pochodzi z 1975 roku i ma 181 metrów długości oraz wyporność 15t. Przejazd przez niego to jednak ciekawe doznanie, most bowiem "żywo" reaguje podczas wjeżdżania na kolejne pływaki.


Mosty pontonowe miały charakter tymczasowych rozwiązań komunikacyjnych i najczęściej były stawiane przez wojsko. Po zakończeniu II Wojny Światowej stawiano takie mosty w różnych częściach kraju. Most w Warszawie z 1946 roku:

 1)

Specyfika Żuław powoduje, że mosty pontonowe są tam jedynym rozwiązaniem, szczególnie przy częstych powodziach. Niedaleko Sobieszewa w Nowakowie k/Elbląga w bieżącym roku również oddano po remoncie most pontonowy.

2)

Mosty pontonowe obecnie budowane są podczas powodzi i katastrof budowlanych, a także, w czasie rewitalizacji innego typu mostów. Wojsko posiada gotowe elementy dzięki którym może szybko postawić taką konstrukcję.

3)fot.
1. www.wodolot.files.wordpress.com
2. www.info.elblag.pl
 3. www.cnim.fr

Zobacz też:
Park Oliwski - Gdańsk
Kwatery nad morzem
Gdzie jest najstarszy na świecie most spawany?