Gdzie w Polsce jest największy stadion piłkarski?

Do największych Polskich stadionów należą stadiony piłkarskie przygotowane na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012. Największym z nich jest Stadion Narodowy wybudowany na terenie dawnego Stadionu Dziesięciolecia przemianowanego u schyłku działalności na największy bazar Środkowej Europy.
Stadion Dziesieciolecia był obiektem typu olimpijskiego. Arena posiadała pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, okalane przez 8-torową bieżnię lekkoatletyczną o długości 400 metrów. Trybuny odkryte ze stałymi ławami drewnianymi zgodnie z projektem mieściły 71,008 osób, choć w czasach największych imprez masowych zasiadało na nich prawie 100,000 widzów.


Schyłek stadionu postępował od 1983 roku. Nieopłacalny remont i niedopasowanie do przepisów bezpieczeństwa na widowni spowodowało jego sportowy upadek i w 1989 stadion wydzierżawiło miasto Warszawa oddając go na działalność handlową pona 5000 podmiotom prowadzącym tam oficjalnie działalność. Szybko stadion opanowała szara strefa i przemytnicy. Wg szacunków policji nielegalny obrót sięgał 12 miliardów złotych rocznie.

Po dużych problemach z wykwaterowaniem legalnych i nielegalnych kupców budowę stadionu rozpoczęto 15 maja 2008. Budowa Stadionu Narodowego w dawnej niecce Stadionu Dziesieciolecia znacznie ograniczyło ilość koniecznych do przeprowadzenia prac ziemnych.

Stadion Narodowy został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., Gerkan, Marg und Partner International GmbH we współpracy z Schlaich Bergermann & Partner GmbH odpowiedzialnych za wykonawstwo inżynieryjne. Budowa trwała trzy lata i oficjalnie zakończono ją 29 listopada 2011 roku. Oficjalna uroczystość otwarcia obiektu odbyła się 29 stycznia 2012 roku.Stadion Narodowy ma największą liczbę miejsc uwzględniającą standardy UEFA. Na pojedynczych siedzeniach pod dachem może na nim zasiąść 58 500 osób. Oświetlenie jest najsilniejsze ze wszystkich Polskich stadionów i ma moc 2400 lux. Jest to jedyny w Polsce stadion, który ma możliwość zadaszenia nie tylko trybun ale i murawy. Umożliwia to zasuwany dach. Pod względem ilości miejsc siedzących Stadion Narodowy znajduje się na 25 miejscu w Europie.Drugim co do wielkości stadionem w Polsce jest Stadion Śląski. Podobnie jak na Stadionie Dziesięciolecia podczas ważnych piłkarskich imprez zasiadało na nim nawet 100 000 osób. Obecnie trwa modernizacja stadionu : zadaszanie trybun i bodowa toru żużlowego. Po modernizacji stadion ma przyjmować ponad 55 000 kibiców. Stadion Narodowy w Warszawie nie posiada jeszcze nazwy, jednakże proponuje się nadać mu im. Kazimierza Górskiego zasłużonego dla polskiej piłki trenera, który prowadzącego piłkarską reprezentację polski nazwaną Orłami Górskiego.

Zobacz też:
Okolice Warszawy - atrakcje, ciekawe miejsca i zabytki do zwiedzania na weekend
Gdzie jest najstarszy na świecie most spawany?