Gdzie w Polsce znajduje się góra z której potoki wpływają do trzech różnych mórz?

Śnieżnik (1425m n.p.m.) jest niezwykle urokliwą górą. Jako najwyższy szczyt w Sudetach wschodnich jest często odwiedzany przez turystów. Mimo niedużej wysokości możemy spotkać tu kosówkę. Położone 200 m poniżej szczytu schronisko należy do nielicznych, które posiadają własne źródło zasilania w prąd. Kiedyś był to agregat, potem wiatraki, teraz wybudowano specjalnie dla potrzeb schroniska małą elektrownię wodną. Na Śnieżnik możemy dotrzeć z kilku stron. Najkrótszą drogą z Międzygórza, niezwykle malowniczym szlakiem prowadzącym aż z Barda poprzez Lądek Zdrój i Górę Czarną, od strony Gór Bialskich i Czech. Jest też mniej uczęszczany szlak poprzez Mały Śnieżnik, który prowadzi do Międzylesia. W połowie tej drogi znajduje się Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.).

Góra nosiła kiedyś nazwę Klepacz od "kłapiących" głazów, odgłosów jakie wydają znajdujące się w partii szczytowej skałki. Czesi zachowali tę nazwę do dziś.

Obecną Polską nazwę tej górze nadał znany autor wielu przewodników, prawnik, geograf, krajoznawca - Mieczysław Orłowicz. Wskazał on tę górę jako jedyne miejsce w Polsce z którego potoki wpływają do trzech różnych mórz. Zachodnie zbocze Trójmorskiego Wierchu opada w stronę kotliny Kłodzkiej gdzie płynie Nysa Kłodzka która jest dopływem Odry mającej swoje ujście w Morzu Bałtyckim. Potoki z południowo-wschodniego zbocza zasilają Lipkovsky potok, który jest dopływem Cichej Orlicy. Orlica wpada do Łaby która jest w zlewisku Morza Północnego. Od wschodu strumyki Czarnego zaprowadzą wodę do wypływającej spod Śnieżnika rzeki Morawy która jest dopływem Dunajca i wpływa do Morza Czarnego.

W 2010 roku zamontowano na Trójmorskim Wierchu wierzę widokową.



Zobacz też:
Wyciąg Narciarski NOWA MORAWA w Masywie Śnieżnika, Nowa Morawa
Jakie są najstarsze góry w Polsce?
Jaka jest najwyższa góra w Polsce?