Historia misia Wojtka, to jedna z ciekawszych pozytywnych akcentów II Wojny Światowej. Opowieść rozpoczyna się w 1942 roku, gdy polscy żołnierze w armii Andersa na drodze z Iranu do Palestyny kupili małego niedźwiadka od irańskiego chłopca. Gdy miś Wojtek dorósł, został oficjalnie wpisany do ewidencji żołnierzy w Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Historia opowiada o wielkim przywiązaniu niedźwiadka do polskich żołnierzy. Wojtek uwielbiał przebywać w towarzystwie ludzi, chętnie pił też piwo i uwielbiał papierosy ... jeść. Pomagał też w bitwach - w tym pod Monte Cassino, gdzie nosił skrzynie z amunicją artyleryjską. Po zakończeniu wojny miś Wojtek znalazł się w Szkocji, gdzie po dziś dzień jest lokalną atrakcją.
Etykiety:
przyroda
Geometryczny środek Polski został wyznaczony jako miejsce przecięcia przekątnych czworokąta z wierzchołkami w najdalej wysuniętych punktach na wschód, zachód, północ i południe. Tak wyznaczony środek Polski znajduje się w miejscowości Piątek w województwie łódzkim.
Zobacz też: geometryczny środek Polski.
Zobacz też: geometryczny środek Polski.
Do miana najdłuższej wsi w Polsce pretendują dwie miejscowości. Obie mają podobną długość - około 18-20 km. Pierwszą jest Zawoja - wieś leży w województwie małopolskim u stóp Babiej Góry. Drugą jest Ochotnica Dolna położona w okolicach Gorców - pod Turbaczem. Obie miejscowości znajdują się w górach i są doskonałymi bazami wypadowymi dla pieszych wędrówek. To która jest dłuższa zmienia się na bieżąco, wraz z każdym nowo postawionym domem i gospodarstwem.
Zobacz też:
Babia Góra
Kwatery prywatne w górach
Zobacz też:
Babia Góra
Kwatery prywatne w górach
Najwyższy wiadukt kolejowy znajduje się na niedziałającej już linii kolejowej Gołdap-Żykniewy biegnącej przez pagórkowate tereny Pojezierza Suwalskiego niedaleko miejscowości Stańczyki. Most ma długość 180 metrów i wysokość 36 m. Jest to konstrukcja betonowa składająca się z pięciu przęseł. Most w Stańczykach został otwarty w 1917 roku.
Najwyższym obecnym budynkiem w Polsce jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Ma wysokość 230,7 metrów. Został zbudowany w latach 1952-1955 z kamienia i piaskowca. PKiN ma 40 pięter i 3288 pokoi.
Zobacz też ciekawe miejsca w okolicach Warszawy.
Zobacz też ciekawe miejsca w okolicach Warszawy.
Najzimniejszym miejscem w Polsce jest miejscowość Wiżajny. Znajduje się ona na północ od Suwalskiego Parku Krajobrazowego w północno wschodniej części Polski. Nie zanotowano tu co prawda rekordowo niskich temperatur, ale średnia temperatura w zimie zawsze jest najniższa.
Etykiety:
geografia
Najwyższym szczytem w Polsce są Rysy w Tatrach Wysokich. Wznoszą się 2499 metrów nad poziom morza. Najwyższą górą w Tatrach Zachodnich jest Starorobociański Wierch (2176 metrów n.p.m.).
Najgłębszym jeziorem jest Hańcza. W najgłębszym miejscu ma 108,5 metra głębokości. Jest to jezioro polodowcowe, znajduje się na Pojezierzu Suwalskim.
Zobacz też: jeziora w Polsce
Zobacz też: jeziora w Polsce
Etykiety:
geografia
Najdłuższą rzeką w Polsce jest Wisła. Ma długość 1047 km. Drugą jest Odra (854km w całości, 742km w granicach Polski). Trzecią jest Warta - 808 km długości.
Etykiety:
geografia
Najmniejszym parkiem narodowym jest Ojcowski Park Narodowy. Położony jest w dolinie Prądnika niedaleko Krakowa. Ma powierzchnię 21 kilometrów kwadratowych, czyli 10 razy mniejszą niż Tatrzański Park Narodowy. OPN został założony w 1956 roku. Park znany jest z wąwozów, jaskiń i innych tworów erozji wapiennych. Najsłynniejszym jest chyba Maczuga Herkulesa.
Zobacz też:
Ojcowski Park Narodowy
Zamki Szlaku Orlich Gniazd
Kwatery prywatne w górach
Zobacz też:
Ojcowski Park Narodowy
Zamki Szlaku Orlich Gniazd
Kwatery prywatne w górach
Najstarsze arboretum znajduje się w Kórniku koło Poznania. Zostało założone już w pierwszej połowie XIX wieku przez właściciela kórnickiego zamku. Arboretum ma powierzchnię ponad 40 hektarów i róśnie tam ponad 3 tysiące drzew i krzewów.
Zobacz też: zamek w Kórniku
Zobacz też: zamek w Kórniku
Etykiety:
turystyka