Gdzie w Polsce znajduje sie jezioro szmaragdowe?

Szmaragdowy kolor mórz i jezior najczęściej kojarzą się z kolorowymi folderami biur podróży. Jest jednak w Polsce jezioro które zachwyca niebiesko-zielonym odcieniem wody. Jest to tzw. jezioro szmaragdowe położone w południowo wschodniej części Szczecina.


Niespotykany w naszej części Europy kolor jezioro zawdzięcza dawnej kopalni odkrywkowej (wydobywano w niej kredę)  powstałej w 1862 roku. To zawarty w wodzie węglan wapnia i kreda powoduje charakterystyczne zabarwienie wody przypominające swoją barwą Plitvickie Jeziora (Chorwacja). Jezioro powstało na skutek katastrofy geologicznej, która miała miejsce na tamtych terenach w 1925 roku.


Wtedy to podobnie jak przy budowie drugiej linii warszawskiego metra natrafiono na warstwę piasków zawodnionych, przez które nastąpił gwałtowny wlew wody i zalanie odkrywki. Na dnie jeziora znajdują się pozostałości po górniczych maszynach i urządzeniach, a jedyną widoczną pozostałością po kopalni jest betonowy mostek - ślad po torowisku (wywożono tędy kopalniany "urobek").


Jezioro ma powierzchnię 4,5 ha, a jego głębokość dochodzi do 20 m. Uroku dodają urwiste strome zbocza dochodzące do 50 metrów wysokości.

Zdjęcie:
 3) http://www.szczecin.eu

Zobacz też:
Park Kasprowicza w Szczecinie
Wały Chrobrego, Szczecin
Gdzie jest najstarszy na świecie most spawany?