Gdzie w Polsce jest najbardziej pokręcony most?

W połowie lipca 2012 roku budowniczowie drogi ekspresowej S-14 oddali do użytkowaniu fragment trasy będący jednocześnie północną obwodnicą Pabianic. Fragment ten łączy Łódź w okolicach centrum handlowego "Port Łódź" z trasą w kierunku Sieradza. Omija on zatłoczone ulice Pabianic z dużą ilością skrzyżowań ze światłami, co wyraźnie przyspieszyło wydostanie się z aglomeracji. Oprócz dużej estakady w okolicach Portu Łódź uwagę zwraca mały most w miejscowości Szynkielew (koło Pabianic). Wiadukt zbudowano nad trasą S14, na drodze gminnej łączącą Szynkielew i Petrykozy. Droga administracyjnie należy do Pabianic i nosi nazwę ulicy Piłsudskiego. Wiadukt wygląda jakby miał się... w każdej chwili zawalić! To jedyna taka konstrukcja w Polsce.

Obwodnica Pabianic będzie jednocześnie fragmentem przyszłej drogi S14, która połączy S8 z autostradą A2 i utworzy zachodnią obwodnicę Łodzi. Odcinek S14 od węzła Lublinek (skrzyżowanie S14 z drogą krajową 14bis) do drogi krajowej nr 1 w Słowiku za Zgierzem będzie miał 26 km. Jego projekt ma być gotowy pod koniec 2014 r.

Zaprojektowana przez Macieja Fidyka konstrukcja mostu jest wygięta w dwóch płaszczyznach. Płyta ma kształt łuku i w dodatku zakręca. Krzywe są również podpory. Nawet tak zwane wanty usztywniające konstrukcję ustawione są pod różnymi kątami. To jedyny taki wiadukt w Polsce. Gdy był budowany do biura budowy dzwoniły telefony zaniepokojonych mieszkańców, że wiadukt się wali. Tymczasem taka była inwencja twórcza projektanta.

Wiadukt jest nie tylko wyjątkowo... niesymetryczny. Jego projektant wykazał się niesamowitą fantazją, a dla podkreślenia wyjątkowości zaprojektował kolory jakimi most ma być pomalowany. Dominujący jest kolor fioletowy. Pomalowano tym kolorem pylony podtrzymujące płytę wiaduktu która ma kolor pomarańczowy, a ściślej koralowej - pastelowej czerwieni, zaś łączenia want z płytą są jaskrawo żółte. Tak pomalowany most zwraca na siebie uwagę.

Widać że nasi projektanci pozazdrościli słynnemu krzywemu mostowi w Holandii. Tam nietypowa konstrukcja ma 42 metry długości i pomaga pieszym oraz rowerzystom pokonać trasę pomiędzy Holy-Zuid i Vlaardingse Vaart w Holandii. "The Twist", bo taką nazwę nadali mu architekci z West 8, został skonstruowany przez specjalistów od metalowej roboty z ABT.

Z uwagi na fioletowy wygląd i pokręcony widok okoliczni mieszkańcy nazywali go "pijanym mostem" jednak GDDKiA chce mieć oficjalną, ogłosiła więc konkurs na nazwę dla nietypowego wiaduktu. Propozycje można wysyłać na adres: mzalewski@gddkia.gov.pl. Nagrodą ma być album o historii drogownictwa.


Fot.
1) d.polskatimes.pl
2) interia.pl
3) fakt.pl
4) cwano.pl


Zobacz też:
Okolice Łodzi - lista ciekawych miejsc
Gdzie jest najstarszy na świecie most spawany?