Gdzie znajduje się jedyne w Europie żywe muzeum piernika?

No oczywiście w Toruniu. Muzeum znajduje się na Starym Mieście w jednej z kamiennic. Muzeum piernika jest żywe, ponieważ ciągle działa tam piekarnia założona w XVI wieku.

W Muzeum Piernika możemy zobaczyć w jaki sposób ten specjał jest wypiekany, jakie narzędzia i surowcę są oraz były stosowane.

Co znaczy i skąd się wzięło powiedzenie "spalić na panewce"

Pierwsze rodzaje broni palnej - samopały czy hakownice wyposażone były w prymitywny mechanizm odpalania zwany panewką. Było to zagłębienie w lufie, w które sypano proch. Po zapaleniu ognień przenosił się z panewki do lufy i powodował wyrzucenie kuli. Czasami jednak proch wypalał się na samej panewce i wystrzał nie padał. Stąd właśnie pochodzi powiedzenie spalić na panewce. Oznacza to, że coś się nie udało, nie wyszło, często przedwcześnie.

Zamek broni palnej

Źródło: http://bramaswiatow.pl/viewtopic.php?p=164327

Jakie punkty są najdalej wysunięte na wschód i zachód w Polsce?

Najdalej wysuniętym punktem na zachód Polski jest łuk Odry niedaleko Osinowa Dolnego. Na wschodzie - najbardziej wysuniętym punktem jest zakole Bugu koło Zosina. Różnica długości geograficznej wynosi 10 stopni i 2 minuty, co powoduje, że słońce wschodzi na wschodzie o 40 minut wcześniej niż na zachodzie.

Jakie punkty są najbardziej wysunięte na północ i południe Polski?

Najdalej wysunięty na północ punkt znajduje się w Jastrzębiej Górze nad morzem. Na południe najdalej wysunięty jest szczyt Opłonek w Bieszczadach.

Oba te punkty dzieli 649 km (5 stopni 50 minut szerokości geograficznej), co powoduje, że latem dzień na północy jest dłuższy o ponad godzinę, a w zimę odwrotnie.

Jakie jest najstarsze miasto w Polsce

Najstarszym miastem w Polsce jest Kalisz. Pierwszy raz na mapach Europy pojawił się już w II w. n.e.. Zaznaczył go wtedy grecki geograf Klaudiusz Ptolemeusz pod nazwą Kalisia.

Kalisz był istotnym ośrodkiem na szlaku łączącym imperium rzymskie z Morzem Bałtyckim - tzw. szlaku bursztynowym.

Kalisz - najstarsze miasto Polski

Najbardziej znani Polacy na świecie - badacz Chile - Ignacy Domeyko

Ignacy Domeyko (ur. w 1802 roku) był znanym badaczem Ameryki Południowej, głównie Chile. Jako pierwszy stworzył geologiczną mapę tego kraju oraz odkrył niezwykle rzadkie złoża arsenku miedzi. Jego działalność miała bardzo ważne znaczenie dla rozwoju i uniezależnienia Chile od obcych państw i dziś trudno znaleźć chilijskie miasto, w którym nie byłoby ulicy czy placu Domeyki.

Ignacy Domeyko

Który polski sportowiec zdobył najwięcej medali olimpijskich?

Na pierwszym miejscu jest lekkoatletka Irena Szewińska. Uczestniczyła w czterech olimpiadach: w 1964 r. w Tokio, w 1968 r. w Meksyku, w 1972 r. Monachium oraz w 1976 r. w Montrealu Zdobyła aż 7 medali - 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.

Irena Szewińska

Jaki jest najdłuższy jamnik w Polsce?

Najdłuższy jamnik w Polsce mieszka w Kruszwicy. Wabi się Prezes i ma aż 129 cm długości!

Jaki król Polski był koronowany najpóźniej?

Najstarszym koronowanym królem Polski był Władysław I Łokietek. W dniu koronacji (w 1320 roku) miał 59 lat.

Najpóźniej koronowany król Polski

Jaki był najmłodszy koronowany król Polski?

Najmłodszym królem Polski był Zygmunt II August. W dniu koronacji - 20 lutego 1530 miał 9 lat i 7 miesięcy.

Najmłodszy król Polski

Niewiele starszy był Władysław III Warneńczyk - syn Władysława II Jagiełły. W dniu koronacji miał 9 lat i 9 miesięcy.

Jaki jest największy ssak w Polsce

Największym ssakiem pochodzącym z Polski jest żubr. Jest to jednocześnie największy dziko żyjący ssak w Europie. W Polsce żyje obecnie około 800 żubrów, czyli prawie jedna trzecia wszystkich osobników z Europy.

Żubr waży od 500 do 1000 kg i ma wysokość do 2 metrów. Występuje głównie w Puszczy Białowieskiej.

Jaka jest największa wieś w Polsce

Największa wieś w Polsce nosi nazwę Kozy i znajduje się niedaleko Bielsko-Białej. Wieś ta liczy sobie 11 tysięcy mieszkańców i dysponuje stadionem, basenem i kilkoma marketami.

Jaka jest najkrótsza ulica w Polsce

Najkrótsza ulica w Polsce ma 24 metry i znajduje się w Warszawie - ulica Samborska, chociaż bardziej przypomina zapuszczony ogród niż faktyczną ulicę.

Zobacz też ciekawe miejsca w okolicach Warszawy

Jaka jest najstarsza stacja benzynowa w Polsce

Najstarsza stacja zachowała się w Janowie Podlaskim. Została założona w 1928 roku i do dziś można tam podziwiać pierwsze ręczne dystrybutory paliw.

Jaka jest najstarsza szkoła wyższa w Polsce

Najstarsza szkoła wyższa została założona przez Kazimierza III w 1364 roku w Krakowie i nosiła nazwę Studium Generale (później przemianowany na Uniwersytet Jagielloński). Był to drugi uniwersytet w tej części europy (pierwszym był uniwersytet w Pradze). Na początku akademia prowadziła wykłady na trzech wydziałach: medycyny, prawa i sztuk wyzwolonych.

Uniwersytet Jagielloński był pierwszą uczelnią wyższą w Europie, która prowadziła katedry matematyki i astronomii. Co ciekawe, pierwsze studentki rozpoczęły naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim dopiero w 1894 roku.

Zobacz też: Kraków - ogłoszenia